10 Kwietnia – Święto Jednostki JS2059 im. płk Andrzeja Hałacińskiego w Brzesku

10 kwietnia JS 2059 ma swoje święto – rocznica śmierci patrona jednostki – płk Andrzeja Hałacińskiego. Ten zasłużony dla historii Strzelca i Legionów oficer I Brygady LP, autor słów „najdumniejszej pieśni jaką Polska stworzyła” – Marszu I Brygady, zginął w Katyniu 10 kwietnia 1940 r. zamordowany przez sowietów ich ulubioną metodą – strzałem w potylicę. Znalazł się tam pojmany przez Rosjan( NKWD) w Kowlu, którego był komendantem w czasie agresji Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 r. Po przyjęciu za patrona płk Hałacińskiego dowództwo jednostki podjęło decyzję, że Świętem Jednostki będzie corocznie dzień śmierci pułkownika – 10 kwietnia.

W tym roku strzelcy podczas uroczystej zbiórki, uczcili pamięć wszystkich pomordowanych m.in w Katyniu i Charkowie, zapalając biało-czerwone znicze oraz wystawiając wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Brzesku.

Obchody święta jednostki były również okazją do nadania pochwał oraz nowych funkcji. Gratulujemy wyróżnionym i życzymy dalszych strzeleckich sukcesów.

Z uwagi na radosny charakter święta oraz cudowną aurę strzelcy udali się po zbiórce na lody, ufundowane przez d-cę jednostki.

MK

st. strz. ZS G. Kurek

Kwiecień 12, 2017