Zajęcia praktyczne SERE „SUCHA 2017”

W dniach 29.04 – 01.05.2017r. ośmiu strzelców z naszej jednostki wzięło udział w 3 dniowym szkoleniu SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape – Przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka). Organizatorem przedsięwzięcia była Jednostka Strzelecka 3031 w  Suchej Beskidzkiej. Z naszego rejonu akces w zajęciach zgłosiły 2 sekcje z Jednostki Strzeleckiej w Brzesku JS2059 oraz 2 sekcje z Tarnowa.

Pierwszy dzień nie wymagał od Nas wysiłku. Przyjechaliśmy na miejsce około godziny 16:30. Był to czas na poznanie się z resztą uczestników, przypomnienie zasad teoretycznych SERE , zasad pierwszej pomocy, omówienie spraw organizacyjnych i zapoznanie się z mapą. Około godziny 18:40 zbiórka przed budynkiem i czas na zaprawę  wieczorną. O godzinie 22:00 capstrzyk. W tym dniu spaliśmy w budynku. 😉

Drugiego dnia pobudka o godzinie 05:00, 15 minut na przygotowanie się do wymarszu, zbiórka przed budynkiem i poranna zaprawa. Po powrocie śniadanie i wyjście pierwszej sekcji. O godzinie 06:25 wszyscy byli już na szlaku. W ten dzień mieliśmy do zaliczenia 2 punkty nauczania : rozpalanie ogniska oraz uzyskiwanie i filtracja wody. Trasa prowadziła szlakami po górach Beskidzkich. Długość drogi, którą przebyliśmy w tym dniu wynosiła około 45 km. Wieczorem po dotarciu na nocleg każda z sekcji musiała zrobić swój szałas, „poszukać” jedzenia i rozpalić ognisko przy którym mogliśmy się ogrzać i usmażyć kiełbasę oraz inne „znalezione” rzeczy.

Ostatniego dnia pobudka o godz. 6:00. Czas na śniadanie i zwinięcie obozu.  Godz. 6:30- wymarsz pierwszej sekcji, a kolejne były wypuszczane na trasę w odstępach 15 minutowych. Tego dnia mieliśmy do zrealizowania 2 punkty nauczania: składanie meldunku MEDEVAC, zakładanie staży taktycznej oraz ewakuacja i zabezpieczenie rannego.
Po przebyciu kolejnych 45 km dotarliśmy do siedziby Jednostki 3031, z której wyruszyliśmy drugiego dnia. Na koniec odbyło się oficjalne zakończenie szkolenia i wszyscy uczestnicy z uśmiechem na twarzy rozjechali się do swoich miejscowości.

druż.ZS Anita Zych

sekc.ZS Karolina Zych

Dodatkowe informacje na facebookowej stronie JS2092 w Tarnowie

Maj 4, 2017